КумаруПишемо цю статтю для молодих архітекторів і дизайнерів, а також людей, що мають змогу і плани будувати своє житло. В силу нашої компетенції та досвіду у сфері оздоблення приміщень матеріалами з тропічних порід деревини хочемо розсказати про дерев’яні підлоги та інші дерев’яні поверхні у наших домівках і надворі, навкруги будівель. Ми поставляємо і працюємо з імпортною тропічною деревиною більше 20 років і останнім часом стикаємось з деяким острахом архітекторів і забудовників використовувати натуральне дерево при устаткуванні інтер’єрів і об’єктів зовнішнього дизайну будівель і прибудинкових територій.Доводиться спостерігати ситуацію, коли навіть «душа тягнеться до природи» і дизайнери малюють в проектах текстуру дерева, але у своїй роботі далі цього малюнка не ідуть. В опису будматеріалів, закладених в будівництво, читаємо про керамічну плитку «під дерево», або лінолеум і ламінат «під дерево», а ззовні, так звану, «надійну дошку» з ДПК (полімерного композиту). І діло тут не в вартості проектів. Ці сурогатні до дерева матеріали, коштують іноді дорожче у день придбання і точно набагато затратніше у преспективі часу у 10-15 років. У цій статті також не про вікна, двері чи класичні лаковані меблі. Розглянемо тількі поверхні — підлогу, стіни, стелі вкриті деревом.  Також не будемо широко згадувати всі матеріали для підлог. 

 1.  ЧОГО ДУША БАЖАЄ ?

Паркет МуйракатиараТільки ДЕРЕВО ! Натуральна тропічна деревина на підлозі і взагалі у Вашому помешканні. Вона Є бажанішим, найпоширенішим і найпопулярнішим оздоблювальним матеріалом у світі на сьогодні.

Індивідуальна красота кожного окремої дощечки унікальна і незаперечна. Тому що це сама жива природа і немає в світі жодної породи деревини, або навіть жодного окремого стовбура, у якого є копія. Тому наше сьогодення з массовим бетонно-цементним будівництвом дуже потребує цієї живої теплоти.

Гляньте на сучасні модерні проекти, там не тільки пол, але і стіни, і стелі декоровані деревом. Немає жодного приміщення або поверхні, де не може бути використано дерево. Це меблі, вікна, сходи, підвіконня, декор стін і стель, навіть бачимо душові і ванні кімнати оброблені Тіком, або іншою стійкою до вологи деревиною.

Коли ми заглянемо вглиб, під поверхневу текстуру паркету або меблів, то можемо побачити різну товщину поверхневого лицевого шару натуральної деревини.  Це може бути 1-3 міліметровий шпон, 6-8 міліметровий шар ламелі,  а іноді, навіть і суцільно масивну дерев`яну дошку. Під красивим індивідуальним малюнком поверхневого шару завжди є підоснова виробу: фанера, стружкова плита – ДСП, а може і волокниста плита — ДВП. Ці матеріали мають різні властивості і вартісь.

Чому так? Тому що кожен предмет, який виробляється з дерев’яної сировини має свій розмір, площу, форму. Повинен мати свої задані властивості, — механічну стійкісь, стійкість у вологих умовах експлуатації. Чималу роль грає питання  запланованої собівартості і потенціальної ціни продажу виробу. У будівництві і вартість цілого будівельного проекту.

 До цих умов додаються умови властивостей кожної окремої породи деревини. Саме так! Деревина вся різна! І властивості кожної завжди індивідуальні. Скільки людських характерів, стільки ж і характерів  у різних порід деревини.  І одні породи краще використовувати там, де іншим не місце. Або можна використовувати, але тільки у конкретній формі, комплектації і обробці.

Логічно додати до цього, що чим менше хімії – синтетичних плівок і клею у дерев’яному виробі, а більше якісної вартісної деревини, тим більшу цінність виріб має і більше коштуватиме.  Також, як правило, якщо цільна окрема дошка має ширший і довший розмір, демонструючи свій неповторний малюнок, — тим вона цінніша.  Дурним тоном вважаємо і фарбування красивої деревини у непрозорі кольори. Природа пропонує нам достатнє різнокольорове різномаїття порід деревини, помножених на безліч малюнків і текстур. Вибираємо матеріал!

Глянемо на кольори. Не фарбовані чи термооброблені кольори, а тільки кольори незайманої деревини. Маємо місцеві, європейські породи, вони тількі світлих кольорів коричнево-жовтої гамми. Це хвойні – ялина, модрина, сосна;  листяні – дуб, ясен, бук, граб, тополь, вільха, верба, береза, клен, черешня, вишня, горіх. Але у Світі теж ростуть дерева !!! І навіть набагато більше порід, ніж у нас.  Здебільшо це твердо-листяні породи тропічних лісів Амазонії, Африки, Азії. Серед них є багато як темних, так і світлих кольорів чорної, коричневої, червоної, помаранчевої, зеленої, гамми.  Більш того, є плямиста, полосата, строката деревина. Різні текстури і малюнки, від вовняно-голкової до кругло-візерункової. Взагалі це неможливо описати, це треба бачити! Перелік назв виносимо у додаток, бо сторінки не вистачить.

Ідеальний вибір матеріалу — це МАСИВНА ДЕРЕВИНА. Об’єкти, що оздоблені масивною дошкою служать довго, століттями, при цьому, час накладає на поверхні предметів індивідуальний шарм. Всі ми бачили італійські меблі з потертістю і точками, як дірочки від жучка «шашеля». Або «погризану підковами і шпорами» підлогу у деяких музеях і ресторанах. Деревина живе вічно! Спочатку у процессі росту набирає неповторний вигляд, а потім, у виробах, плин нашого життя карбується на ньому.  Час додає вартості натуральному дерев’яним предметам, бо через деякий час, паркетний пол, та навіть і весь інтер’єр з масивної екзотичної деревини стає «антикваріатом». Дерево – це незаперечне, неповторне живе тепло помешкання. Ба більше, це додаткова цінність, коли прийшов час продавати дім. Саме тільки так, бо є принципова різниця між ДСП під шпоном, інженерною дошкою з тонкою натуральною поверхнею і натуральним масивом деревини. Перші,  будуть залущені після короткого життя, неремонтабельні завдяки клеєній структурі. Для поновлення інтер’єру прийдеться повністю міняти шпоновані матеріали. А предмети з цільного масиву деревини, якщо вони якісно зроблені, не потребують заміни. Деревяний пол чи стіл завжди можна відновити за допомогою простої шліфовки і лакування.

 

Продовження далі….