4.ЖИТТЯ ЗОВНІ !

Деревина надворі, — зовнішні тераси, фасади, огорожі, все це, на відміну від внутрішніх приміщень, підпадає під вплив навколишнього середовища.   Основний чинники «життя» деревини ззовні, це сонце і дощ (волога). Всі бачили сіру і гнилу деревину під ногами. Сонячне випромінювання випалює поверхні не тільки дерева, а і всіх предметів навкруги. А бактерії і шкідники працюють над її зникненням взагалі.

Але не все так просто. Є слабка до цих природних чинників деревина, котру треба активно захищати. А є стійка деревина, котра має свій природній захист від гнилі, шкідників, механічного зносу і навіть від сонячного випромінювання.

Почнемо зі знайомих (нестійких) порід — сосни, дубу, ясена та інших. Безумовно вони гниють, «синіють» і вигорають під сонячним випромінюванням. Вони потребують активного захисту фарбами і лаками, котрі теж не дуже стійкі до сонця.

Захистити слабку деревину можна і за допомогою зміни її структури, — «термомодифікації». Вітчизняні породи (сосна, ясен, дуб) обробляють за допомогою високих температур, приблизно 200С, у камері без доступу повітря. Дерево при цьому не згорає, але на клітинному рівні практично пересихає,  змінює свої властивості, які стають ближчими до вугілля. Дерево темніє, становиться більш стабільнішим у вологому середовищі, на нього не нападає цвіль. І втой же час, термодерево стає тендітним до механічного впливу, подряпинам і зношуванню.  За сезон на террасах з’являються «стежки», «когті» улюблинців і всілякі сліди від підборів і меблів. Сонечко без проблем відбілює поверхню.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ. 

Якщо Ви Покупець, то знайте, термодеревина на террасах швидко втрачає новий вигляд. Реставрувати можна тільки за допомогою шліфовки. Термодеревина на вертикальні поверхні — це прекрасний матеріал, будь-ласка. Також не вибирайте дешеві, нестійкі до гнилі породи. Ви на фарби, лаки, також на роботи по шліфовці і новому покриттю цих порід витратите в рази більше грошей. Яка б фарба не була  «стійкою». Фарба за своєю природою не є стійкішою за деревину багатьох тропічних порід.

Окремо стоять породи акації і сибірської модрини. Вони стійкі до бактерій. Акація, — тверда стійка до гнилі порода. Довжина дошки, як правило мала, тому що колоди, з який іде нарізання, як правило, не рівні, стовбур акації росте зогнутим в різні сторони.

 Модрина, м’яка хвойна порода з безліччю сучків. Важко вибрати і нарізати дошку без сучків. Ви побачите це на етапі придбання, а далі ці сучки є початком тріщин, скалок та не дуже приємного зовнішнього вигляду. Модрина не гниє, бо має в складі велику кількість смол. Але також має свої практичні ньюанси при використанні зовні. Модрина при намоканні чи висушуванні має великий коефіцієнт зрушення, тобто зміни об’єму, як результат – розтріскування, сильне жолоблення. Швидка втрата зовнішнього вигляду.

А чому ж взагалі є стійкі породи деревини? За рахунок чого?

Більшість тропічних твердолистяних порід деревини мають у своєму клітинному складі велику кількість масел, які утворюють дуже кисле, іноді навпаки лужне середовище. Воно є ворожим до розпліднення гнилосних бактерій, і навіть не до вподоби більш крупним хробакам, комахам і різним шкідникам. До того ж тропічні дерева, які виростають заввишки 20-30 метрів у багаторівневих лісах Амазонії чи Папуа — Нової Гвінеї,  дають дуже міцну і тверду деревину. Щоб зробити подряпину на ній, треба докласти чимале зусилля навіть залізним інструментом. Щільність багатьох порід сягає 900-1200 кг на кубічний метр у висушеному стані (при вологості дошки 12-14%).

 

 Про Тераси і матеріали для терас.

<a href=Террасная доска на Пирсе» width=»290″ height=»198″>Купуючи будь-які матеріали для терас , кожен господар сподівається, що матеріал, який він купив, виглядатиме вічно новим, як на рекламному малюнку. І на жаль, до багатьох покупців розчарування приходить дуже швидко, незважаючи на те, що ціна товару завжди не маленька. Для всіх матеріалів на тераси існує одна загальна вимога — поверхня повинна бути рівна, тверда, не зношена, не ушкоджена. «Новий» зовнішній вигляд повинен довго зберігатися, бажано «все життя» або повністю відновлюватися.

Помічено, що дизайнери дуже зосереджуються на виборі кольору дошки. Продавці  ерзац-дошки з ДПК-дерево-полімерних композитів дають їм шикарний вибір кольорів. Сірі, чорні, сині, коричневі, які хоч, бо це правильний комерційний хід. Але з боку спеціаліста, що дає рекомендації замовнику, це недолуго і непрофесійно. В першу чергу дизайнеру треба знати і людині чесно доповідати, що з цим кольором буде через рік, або що буде с цією ДПК «надійною» дошкою через п’ять років. Звісно, що цей ньюанс не турбує забудовників багатоповерхівок і інших «об’ємів», там головне продати і заробити. А у індивідуальному будівництві, при особистому контакті з покупцем, це важливо.

ПОПЕРЕДЖЕННЯ. 

Зберегти колір тераси – завдання неможливе для будь-яких матеріалів. Вигоряння поверхні на сонці не зупинити, втрачається пігмент, поверхня стає сірою. Для ДПК-дерево-полімерних композитів, проблема вигоряння на сонці більш страшніша, в порівнянні з натуральною деревною. Всі бачили пластики-полімери через 5-10 років? Бо колись, в кінці 90-х, пластиковий сайдінг був у моді. Він не те що втратив колір, він зараз легко пробивається пальцем !!! Іде процесс випаровування всього спектру летючих полімерів, що зв’язує докупи дерев’яну пил у ДПК-дошці, залишається хрупка тендітна частина. Це призводить до «плинності» геометрії, і, незабаром, сколювання країв, навіть пробивання дірок, якщо пустотілий профіль дошки.

До того ж, треба сказати об’єктивно про тераси з ДПК, — вони нестерпно нагріваються для босої ноги. Увага ! З ДПК ідуть шкідливі випаровування і навіть неприємний запах при нагріванні у чудовий літній день, коли як раз треба полежати на шезлонзі.

До масивної терасної дошки з тропічних порід деревини.

Існує ряд твердолистяних тропічних порід деревини, які мають унікальні властивості та зовнішній вигляд. Основні властивості, це велика твердість, стійкість до гниття та псування. Природний відбір у процесі еволюції наділив склад клітин цих порід кислотними речовинами, які відштовхують бактерії та інших паразитів.  Натуральне дерево дуже зручне у виробництві, будь-яка деталь виготовляється легко: радіуси, торці, сходинки, огорожі, перголи, альтанки, меблі. Звісно, що з ДПК цього не зробиш.

Ось головна трійка тропічних порід деревини, з якими будете мати якісний і надійний результат при облаштуванні подвір’я.

Тік Бірманський (також Індонезійський, іноді з плантацій у Південній Америці чи Африки) – це найдорожчий матеріал, але буває різної якості і ціни, треба розуміти що береш, і куди, для чого застосовуватимеш, а це тільки досвід. Колода має темну сердцевину і світлу Заболонь — це шар деревини, який лежить відразу під корою дерева. Тому дошка Тіка може бути нарізана як з серцевини, так і з зовнішніх шарів, від цього мати строкату темно-світлу структуру коричневих кольорів з відтінками зеленого. Найбільш цінна дошка з серцевини, радіального розрізу, однотонна, темно коричнева. Вона має найбільш стабільну геометрію і невисокий коефіцієнт зрушення у екстремальних умовах експлуатації. Взагалі, деревина Тіка не дуже тверда, і не важка, щільність 400-500 кг/кубічний метр, тому і має попит у будівництві Яхт і кораблів.  Тераси з Тіка довго тримають привабливий зовнішній вигляд, термін служби понад 50 років, відновлюються легко, миттям, при необхідності шліфуванням і покриттям маслом. Зверніть увагу, покриття маслом – не захист від природних чинників, а тільки естетичне питання. Як для терас на суші, деревина Тіка занадто дорога, бо є дешевші, але більш тверді і визначні породи. Але вона незамінна при застосуванні у душових, бассейнах, ванних кімнатах.

Айпе - ТеррасаІпе (Айпе, Бразильське залізне дерево) — дуже важка, 1000 кг на кубічний метр при вологості 14%. Дуже тверда деревина, важко її подряпати, не гниє. Колір коричневий, до чорного, не строкатий, але з різними тонами, від червоного до зеленого. Поставляється в великих ширинах і довжинах до 5200 мм, при цьому не має ніяких вад, сучків, тощо. Зовнішній вигляд довго зберігається, дуже і легко відновлюється. Ціна на 30-40% нижча за ціну Тіка. Термін служби на терасах понад 100 років.

 

 

МербауМербау (Залізне дерево з Південно-Східної Азії) – щільність 800-900 кг на кубічний метр. Тверда деревина, важко її подряпати, не гниє. Поставляється в великих ширинах і довжинах до 5700 мм, при цьому не має ніяких вад, сучків, тощо. Зовнішній вигляд довго зберігається, дуже і легко відновлюється. Дуже стабільна в екстремальних природніх умовах, малий коефіцієнт зрушення, не крутить, не розтріскується, механічне зношування не можливе. Мербау наш найулюбленіший і зручний матеріал при виготовленні терас. Термін служби понад 50 років. Зовнішній вигляд зберігається довго та легко відновлюється. Достатньо помити Керхером і покрити олією.  Хто любить сірий колір, не обов’язково і поновлювати олією.  Ціна на 50% нижча за ціну Тіка.

Є і інші тропічні породи деревини для застосування на терасах. Наприклад, Балау, Бангкірай з Азії, Массарандуба, Гарапейра, Муйракатіара, Сукупіру з Бразилії, Азобе, Афромозія, Баді, Мукулунго і ще півтора десятки порід з Африки. Але, як сказано, у кожної деревини свій характер. Ці менш стабільні, тому краще їх застосовувати на вертикальних поверхнях, або всередині приміщень.

Вичерпати тему про тропічні породи деревини важко. Можна давати опис кожної з сотен порід деревини у світі з рекомендаціями по застосуванню. Писати про секрети столярного і паркетного діла. Можна оглянути технології виробництва масивного паркету, лаки і покриття для паркету, масла для терас, садових меблів і зовнішніх дерев’яних виробів. Але наступним разом.